Tippek és tanácsok az első repüléshez gyerekkel
Első repülés gyerekkel – Egy téma, ami gyakran megosztja a szülőket. Sokan vitatják, milyen korban, és egyáltalán érdemes-e gyerekkel repülni.
Az elején szögezzük le: ha a családnak van hozzá energiája és lehetősége, semmi ok rá, hogy a gyerek(ek) születése után lemondjunk az utazás ezen formájáról. A többi utas zavarása nem kizárólag gyerekekhez köthető jelenség (üdvözlet minden hangos, ittas utasnak – nélkülük alig múlik el egy járat 😅), és a közös nyaralás, az együtt töltött idő igenis megéri a repülést.
Ráadásul, ha előre felkészültök, és betartotok néhány aranyszabályt, a repülés gyerekkel akár nyugodt és élvezetes élmény is lehet.
1. Ne becsüld alá a jegyfoglalás költségeit
A felkészülés már a repülőjegy megvásárlásánál elkezdődik. Ha tehetitek, olyan indulási és érkezési időpontokat válasszatok, amelyek nem borítják fel túlságosan a gyerek napirendjét – például ne kelljen hajnali 2-kor kelni a reptér miatt.
Hosszabb utakon előfordulnak olyan ülőhelyek, amelyekhez babaágy is elérhető – ezeket gyorsan lefoglalják, érdemes tehát mielőbb utánajárni. Két év alatti gyermekek után általában nem kell jegyet fizetni, viszont külön ülésre sem jogosultak (csak egy kisebb kezelési díjat kell fizetni). Ha nem túl drága a jegy, érdemes lehet a babának vagy egy majdnem kétévesnek külön helyet venni – főleg, ha jól alszik autósülésben. Ez utóbbi ugyanis vihető a gép fedélzetére, ha hivatalosan jóváhagyott típus.
2. Nem kell otthon hagynod a gyerekfelszerelést
Fontos tudni, hogy ha a két év alatti gyereknek nincs saját ülése, akkor feladott poggyászra sem jogosult – még akkor sem, ha a felnőttjegyhez alapból jár a feladás.
Viszont minden légitársaság köteles két darab gyerekfelszerelést INGYEN elszállítani (pl. babakocsi, autósülés, utazóágy).
Ha autót is szeretnétek bérelni az úti célnál, akkor inkább vigyétek magatokkal a saját gyerekülést. A bérelt autóban kérhető ülés sokszor kétszeres áron jön, és gyakran kérdéses a minősége is.
A Ryanairnél például figyelni kell: ha nem visztek magatokkal babakocsit, akkor csak egy gyerekfelszerelést engednek szállítani. Tehát nem lehet egyszerre utazóágy és gyerekülés – viszont babakocsival együtt a kettő már mehet.
A babakocsit akár a repülő fedélzetére is fel lehet vinni, de összehajtva meg kell felelnie a méret- és súlyhatároknak (általában max. 55 × 40 × 20–25 cm és 7–10 kg). Mindig ellenőrizzétek a konkrét légitársaság honlapján.
3. A fedélzeti csomag tartalma kulcsfontosságú
Kétéves kor felett a gyerek ugyanúgy jogosult kézipoggyászra, mint a felnőttek. Két év alatt csak egy „pelenkázótáska” méretű kézitáska engedélyezett – de ebbe belefér pelus, törlőkendő, nassolnivaló stb.
A biztonsági ellenőrzésen egy maximum 100 ml-es folyadékkal teli üveget is felvihettek magatokkal és a kisgyermekekkel. A legfontosabb csomagolandó tárgyak azonban, kortól függetlenül, a következők: falatozni való, váltóruha és szórakoztató eszközök. Az uzsonnát a gyermek életkorához igazítsátok és semmiképpen ne spóroljanak rajta. Vigyetek magatokkal váltás ruhát, a gyerekek könnyen leizzadhatnak, leehetik/leihatják magukat az ülések szűk helyén. Ne feledkezzetek meg a melegebb rétegekről sem, mert a légkondicionáló egy idő után hidegebbé teheti a fedélzet levegőjét. A szórakozási lehetőségeket mindig a gyermek életkorához igazítsátok, erről a következő pontban írunk.👇
4. Szórakozás nélkül nehéz lesz
A legjobb, ha a repülés egybeesik a nappali vagy esti alvással. A kicsiket el lehet ringatni, a nagyobbaknak vigyetek ismerős takarót, kedvenc plüssöt, mesét.
Ha az alvás nem opció, akkor egy új, eddig ismeretlen játék vagy könyv lehet a titkos fegyver – és azt csak a gépen adjátok oda.
Nálunk külön utazós játékokat is találsz.
Nagyobb gyerekeknek pakolj be kártyát vagy kisebb társasjátékot.
Bár a képernyőidőt próbáljuk csökkenteni a hétköznapokban, repülés közben ez a szabály félretehető.
Kétéves kor felett nyugodtan vihetsz tabletet vagy laptopot mesékkel, játékokkal – és gyerekbarát fejhallgatót is. A nyaraláson úgyis annyi élmény vár rájuk, hogy a képernyő háttérbe szorul majd.
5. További tippjeink a fedélzetre
- Fülnyomás: babáknál segít a szoptatás vagy cumi, nagyobbaknál a cumisüvegből ivás, legnagyobbaknál rágóval, cukorkával vagy szívószállal ivással.
- Gyereksarkok a reptéren: szinte minden modern reptéren van játszósarok. Engedd a gyereket mozogni, hogy a gépen könnyebben bírja a helyben ülést.
- Ivóvíz: sok reptéren van ivókút, így elég egy kulacsot vinni – nem kell drága palackozott vizet venni.
- Babahordozó: szinte kötelező a kicsiknél. Megkönnyíti a mozgást a reptéren és a gépen is, alváshoz is kiváló. Csak felszállás, leszállás és biztonsági ellenőrzés alatt kell kivenni a babát. Ha a gyerek nincs hozzászokva, próbáljátok ki indulás előtt.
Ne felejtsd el:
Gyerekek – még az újszülöttek is – csak saját útlevéllel és utazási biztosítással repülhetnek külföldre.
Ha szeretnéd elkerülni, hogy bármit otthon felejts, innen letöltheted a utazós csomagoló listánkat, amit ki is nyomtathatsz.